Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ne-koně

21. 2. 2009

Moc let jsme nemohli natrefit na tak kvalitního koně, jako byla Ojos.

Valach Monteros byl sice hlášen do německého Derby, to ale nic neříká o jeho kvalitách, spíš o ambicích jeho chovatele. Původ by na to měl, ovšem cvalová akce byla katastrofální. Za tříletou sezónu v Německu dokázal akorát zchromnout. Jako čtyřletý už byl trénován v Čechách, u trenéra Drlíka, noha držela, ale k zlepšení souhry předních nohou se zadními nedošlo. Jeho speed byl nezapomenutelný. Další rok zkusil v Lysé steeple chase s jezdcem Bartošem.  Možná by mohl skákat skoky na Velké Národní, do výšky mu to šlo až moc, ale nicméně ta rychlost...

 

Obrazek

 

Monťan byl prodán do parkůrů, skočit uměl. Fotka dole z prvního závodu v Brništi, který šel s Mírou, nahoře s jezdkyní Bendovou na Mělníku.

 

 

Obrazek

 

 

Toto období by se dalo nazvat obdobím ne-koní. Švagrova Dyana rozhodně nebyla hvězdou turfu, spíš by mohla soutěžit o titul největší propadák sezóny.

Následně do hry zasáhl náš první odchovanec Zauberin alias Tatranka. Konečně se blýsklo na lepší časy, když na samém sklonku tříleté sezóny v posledním dostihu, v šeru, zvítězila stylem start-cíl ve vytrvaleckém dostihu pro pětkové koně s Blankou Šarinovou v sedle. Bylo to překvapivé, i když ne šokující, protože už naznačila zlepšení v minulén startu v Mostě, kde dokončila čtvrtá. Na druhou stranu, hned náš první odchovanec vyběhl i vyhrál, sice nic moc,ale mohlo to být i horší. Čímž Tatranku ospravedlňuju.

Pro stáj Štráchal jsme doma připravovali klisnu z Anglie - Fresh Fields. Utíkala vždy hrdinně do roviny a tam zhasla. Po delší době se potvrdilo podezření na krvácení do plic. Byla vyměněna se známým chovatelem panem Mudrou za hřebce Junarcha, který pro změnu neutíkal vůbec! Následně doktor Krupil diagnostikoval nedomykavost chlopně (nejspíš stejnou poruchou trpěla i jeho matka, která byla údajně schopná v rychlé práci upadnout). Jurajda se ovšem velice pochlapil v jezdeckém sportu a svou výkonností rozhodně vyšší než L udělal své nové majitelce takovou radost, že ho odmítla prodat a má ho na svém statku i v jeho posportovním čase. (foto Junarch)

 

 Obrazek

 

Dva naše odchovy (Zenuss a Zigi) běhaly v cizích barvách, na nás počkala Bluebell, první hříbě z Belmont Blues. Obsedaná u Renaty Pátkové, následně trénovaná trenérem Šimunim v Chuchli, vyhrála první tříletý start s jezdkyní Bezděkovou s přehledem, dál už to šlo z kopce. Mnozí nás přesvědčovali o jednom nekorektním dostihu v Mostě, odjetém v té době známým žokejem. Nechtěli jsme věřit, ale videozáznam ukázal tak strašlivý průběh dostihu s tolika jezdeckými chybami, že tak bídně by nejel ani amatér, natož žokej a nejspíš se jednalo o skutečně záměrně proježděný dostih. U klisen se může stát, že je  jeden pokažený dostih poznamená na vždy, a tohle byl asi ten případ.
Další náš dostihový kůň byla Katicus, ryzka z Katroute, trénovaná u Renaty Pátkové. Běhala dvouletá s takovými esy jako třeba Ohne Sorge! Jako tříletá už byla u nového majitele a ačkoliv nikdy nevyhrála, celkem by uměla. To nejlepší předvedla jako naschvál v Lysé, kde dokončila druhá těsně před naším Irsajem.

Naštěstí spolu s koupí Irsaje pro nás nastaly lepší časy.