Jdi na obsah Jdi na menu
 


Irsay Oliver a Quadro

23. 6. 2009

S výjimkou Ojos, Jumpa a Tulupa naši nejlepší dostihoví koně. Skoro černí uzlíci, oba s trochu problematickou povahou. Ale s talentem.

Quadro se narodil ve Francii, koupili jsme ho jako tříletého v Mnichově na dražbě. Druhý den po aukci startoval a se Sašou Greisem doběhl hezky druhý. Náhradní trenér Dieter Ronge měl hned jasno a ještě než bychom si stihli vyřídit všechny formality  k dovozu do Čech(byl rok 1997, papírování, razítka, karanténa, zlatý dnešek!!!!) dohlásil koně na následující týden.Tam po velikém boji zvítězil. Během dvou startů byl zaplacený. V Čechách musel běhat velké dostihy, a na to zas neměl, konkurence byla silná. Horší kategorie na něj byla od startu moc pomalá a tak jsme ho časem otrávili.

Nicméně dokázal dvakrát vyhrát, pokaždé s Liborem Šindarem, jednou v Karlových Varech v našich barvách, jednou v Netolicích v barvách stáje Kasina u Nováků.

Po zranění druhým koněm v Benešově se už do pořádku úplně nedal. Asi byl i rád, že už nemusí závodit, dostihy ho psychicky trochu víc vyčerpávaly. Závodil pro nás ve čtyřech sezónách a ve více než dvaceti startech.

Fotka z vítězství v Karových Varech s Liborem Šindarem, která byla také jako upoutávka na příští dostihový den v Blesku. Díky za to patří panu fotografovi Otakaru Kroužeckému, který byl moc prima hodný člověk a který už bohužel není na tomto světě.

 

Obrazek

 

Irsay Oliver (Arcane-Irish Immigrant)

 

 Začít musím Irsajovo mámou. Běhala často s Ojos, celkem uměla, ale první půlku dostihu to vypadalo, že zastaví. Točila ocasem a sázkaři mohli klidně pod tíhou toho dojmu zahodit tikety. V oblouku do roviny se nechala přemluvit a následně přišla za peníze. Zvláštní povaha, Irsay z ní dost podědil. Akorát že nebýval kyselý hned od začátku, ale až když došlo ke kontaktu s jiným koněm. Ale to už se pak přemluvit nenechal a klidně se koukal všem koním na zadky a nezávodil. Jako tříletý běhal Velkou červnovou, ale už měl asi dost a byl na konci pole. Nicméně to znamená, že měl hodně slušnou třídu. Byl ale problémista, proto se taky dostal až k nám, do malé vesnice,do stáje s pár koňmi.

Obrazek

 Koupili jsme ho po třech startech jako již pětiletého, když celý dřívější rok neběhal. Zkoušel překážky, ale radši by se s ostatními koňmi pral. Neměl je rád blízko sebe, i ve vozíku musel jezdit sám. Do prodeje s námi šel kamarád Petr, protože jsme se té investice báli. V této naší první sezóně vyhrál v Karlových Varech a dvakrát se placíroval. (Dole první výhra v KV, foto nahoře o rok později)

 

Obrazek

 

Další rok z jedenácti startů také jednou vyhrál, také v KV. V příštím roce, už jako sedmiletému, se mu povedlo vyhrát dokonce dvakrát, v Lysé potřetí s Honzou Rájou, v Benešově s Ivou Miličkovou, když Honza pro nevolnost nedorazil. Sedlo pro Ivču vážilo přes deset kilo! Radost z vítězství, které víc než půl dostihu vypadalo jako holý nesmysl, nám bohužel pokazilo fatální poranění našeho a Petrova Tulupa. (foto Benešov)

 

Obrazek

 

   V roce 2006 byl už Irsay unavený a otrávený, bylo těžké mít průběh dostihu takový, aby ho bavil. Zvládl šest dostihů a propadl se do nejhorší kategorie. Nastal čas na změnu.Tou byla příprava na  military. Ale to už nebyl náš příběh.

Obrazek

 

Irsay pro nás běžel 34 dostihů, 4x vyhrál, 14x se umístil a vydělal na dotacích a prémiích asi stodvacetpět tisíc. Trénoval na půl plynu, po polích a téměř výhradně o samotě. Roky s ním byly naše nejlepší, za to mu patří velký dík. Byl prostě - skvělej.

 

Po nějakém čase jezdecké přípravy v blízkosti Brna se "náš IŠI, IŠIŠÁJ"  přemístil k novým majitelům na Slovensko. Snad jsou to lidé slušní a odpustí mu jeho tvrdou a nepřístupnou náturu. Nemají to holt koně lehké...

 

Obrazek
(Předávání cen z KV, dole to Poprvé, fotky z vítězství v Lysé se ztratily ve sběrně, z Benešova jsou pro změnu bez koně, a to není ono.)