Jdi na obsah Jdi na menu
 


CHOV A1/1 první sedmiletka

22. 2. 2009

ROKY 1995-2001

 

Naší první chovnou klisnou byla ryzka Zaubernuss Mírova trenéra z Mnichova.

Obrazek

 Trochu uměla běhat,dala pár potomků,ze kterých slušně běhali jen hřebci,např.Zauberkunstler,který běžel výborně až k poslednímu soupeři,přes kterého ho dostal jen silný jezdec."Bunus"  jsme připustili ještě v Německu hřebcem Beldale Flutter v hřebčíně Isarland,zabřezla na dvojčata a obě vstřebala.No nic,příště se podaří ten hřebeček.

První hříbě se nám narodilo v roce 1995 po Derby-vítězovi Taranovi.Taran byla volba tak trochu z nouze,protože klisna po jiném hřebci nezabřezla a Taran měl v tomhle směru ty nejlepší reference.O Zauberin jsem něco málo už psala v jiném příspěvku,prostě-vyhrála.Její dvě sestry nevyhrály.(na fotce Tatran s Vildou,asi nic moc,protože jeho jízda na koni nebere).

Obrazek

Takže se nám povedly tři kobylky ze Zaubernuss a nádavkem ještě jedna z Belmont Blues,kterou nám darovala kamarádka Birgit z Německa(čtyři v řadě!!).

 Obrazek

 (Toto je Belmont Blues s Birgit,už v Čechách,dole s Learkou.)

 Obrazek

 Tato "Grosse Else"uměla celkem slušně závodit,byla ohromně veliká,měla ale exteriérovou vadu-zadní nohy výrazně do O (otevřené v hleznech,ale hodně!),z toho pak plynuly i reprodukční problémy.Také byla trochu  problémista,co se těžko brzdil a nerad si dal sahat na uši.My jí nesedlali a ani za uši netahali,takže se z ní stal celkem příjemný kůň.Její první hříbě Bluebell běhala,vyhrála,a po jednom totálně"proježděném" dostihu už nikdy slušně nezaběhla.Inu,kobylka,snadno se zradí a už se z toho nesebere.

Obrazek

 (Fotka s Lucií Herkovou ve dvou letech v KV)

A pak se nám to konečně podařilo,dva hřebečci v jednom roce.Jeden od Belmont Blues-Bel Jumper,druhý od Katroute-Karabach.Karabach měl rozhodně víc talentu,všechnu práci přijímal jako samozřejmost.Byl velice citlivě připravován v Chuchli Renatou Pátkovou a bohužel,jak se to často lepším koním stává,nestihl ukázat vše,co v něm bylo.

(Na první fotce je Kača zpřed JCK,na druhé s Karabajdou.)

Obrazek

Obrazek

 Na Jumpa jsme čekali několik let,než se narodil,máma trpěla na záněty a dva roky nezabřezla,až s léčením doktorem Vepřekem z Mimoně se zadařilo,na jediný skok.

A potom jsme na něj zas čekali.Pozdní,vysoký,trochu nesouměrný,jako tříletý vyběhl jen třikrát a to jen proto,že musel.Čtyřletý běhal osmkrát,samé pětky,koncem sezóny i čtyřky,ale na place!Od dob Ojos jsme přehodnotili názor na to,co je úspěch.Nechtěli jsme vyhrát Derby,stačilo by nám,kdyby nám kůň dobře zaběhl při velkém dostihovém dnu.A v roce 2005 se nám to povedlo,Jump vyhrál při Velké jarní.A ještě jednou měsíc na to v Karlových Varech.A příští rok při Ceně turfu.

V roce 2008 jsme tak nějak vítězství čekali,ale nebylo nám dáno.Nicméně Jump zaběhl svůj nejlepší  dostih-byl druhý ve trojkovém dostihu o Derby dnu!Přípravy byly mohutné,umylo se auto i hengr,Jumpa jsem každý den slovně motivovala(to bylo jistě to nejhlavnější),jako bychom se chystali do opravdového Derby.Byl to pro nás ohromný úspěch.Vítěz dostal v hendikepu přes 80 kilo a koncem sezóny se umístil v St.Legeru .A Jump koncem sezóny zamířil do proutěnek.

Obrazek

Foto-Jump doma.Fotky vítězných dostihů má na vlasní stránečce.

Náš chov A1/1 za dobu prvních sedmi let:

............................................................................................................................................................

 1995-Zauberin(Taran-Zaubernuss)

 1996-Zenuss(Marcham-Zaubernuss)

 1997-Zigi(Buenos-Zaubernuss)

 1998-Bluebell(Law Soziri-Belmont Blues)

 1999(Lunetic po Just a Flutter z Learka-švagrův)

 2000-Katicus(Cumbrales-Katroute) koupená s matkou ve 2-3 měs.věku od p.Hrubého

 2001-Karabach(Fair Fabulous-Katroute)

        -Bel Jumper(Just a Flutter-Belmont Blues)