Jdi na obsah Jdi na menu
 


AKTUÁLNĚ 2012

14. 1. 2012
SRPEN, ZÁŘÍ, ŘÍJEN, LISTOPAD, PROSINEC

Pět měsíců! To je doba.

Takže třeba (když pominu nástup potomka na střední školu, což mě asi nejvíc časově zaměstnává) koně- náš poloviční dostihový nákup Ruby King, tříletý černý plnokrevník, vyhrál ještě jednou, celkově odběhl pouze pět dostihů, má tedy opravdu pěkné skóre. Rozloučili jsme se s potomkem Sonči, na přání nové majitelky byl mladík pojmenován Tristan. Ještě zbývá k prodeji malá Moneta, dcera Messyny, její matka majitele má, s odchodem se čeká na odstav. Tím končíme s chovem koní a haflingů zvlášť, pro čím dál větší menší trpělivost se hříbaty. Z toho důvodu jsme si koupili koně (kdo by to čekal!), už všemu potřebnému naučeného, půl hafling, půl quarter, jménem Moris, a je to zlaté zvíře, po kastraci ještě zlatější a rozhodně zlatohřívé. V prosinci si odvezla mého chlapce Sankaa nová majitelka, má to kluk ale s podmínkou, jelikož mu z určitého párového orgánu, nevyhnutelně nutného k rozmnožování, jedna půlka chybí. Zatím. Pokud tato nesestoupí, Béďa přijde zpátky domů a bohužel plemennou kariéru neudělá.

Ptáci- krůty a krocani vesměs vyrostli, ti co vyrostli dřív, byli sežráni, na ty menší to ještě čeká. Papoušci to tak vyhrocené nemají, ale od rodičů také odcházejí, v našich poměrech nejčastěji do Kladna. Na burzu. Doma jsou ještě mladí alexandři rlžoví vousatí a něco málo dalších "potvor"- korel, rozel a bourků. Chudák Jerry asi stráví zimu ve venkovní voliéře, nějak nemám sílu ho brát domů, snad až by byly velké mrazy, ale to musí být fakt "takovej krut, že když řeknete voda, zamrzne to u huby".

Kočky- do dvou měsíců věku dorostlo pět koťátek, bohužel umřel malinkatý Prcek alias Dvojtečka. Postupně opustli rodný dvorek černý Panter do Liberce, černobílý Pufík a zrzavobílý Bezík- Beztečka do Cítova a o něco později i mazánek podautový sebevrah Tečík (Jednotečka) do Prahy. Doma zbyla černá kočička, nejčastěji nazývaná jménem Pišišanda, to jí už snad zůstane. Nikdy jsem nechtěla mít černou kočku, ale tahle je úžasná.

Psi- Štuclinka je už velká, tak jí říkáme Tuci. Docela poslouchá. Je to nezmar, pes nás neobtěžující, akorát malí mopsi a buldočci si stěžují, nejradši by nechodili ven, jak je to rozjívené přerostlé stvoření tahá za ocásky, převaluje packama a okusuje při každém setkání.

Patnáctého prosince byl rok, co jsme bez Betyny. Pořád mi moc chybí a pořád cítím velkou odpovědnost za její předčasný odchod. Asi by bylo vhodné problémy řešit, dokud jsou malé, než je nechávat "vyhnít", jako to dělám já. Tak snad budu příště chytřejší. Radši bych ale měla Betynu a byla nepoučená, jenže vrátit to už nejde...

Přeju všem krásné svátky a hodně štěstí do Nového roku.

 

ČERVENEC

Tak co tady máme..A jó, prázdniny! Taky jsme dohřebili, tedy kobyly to zvládly samy, letos pohoda, dokonce i prvnička Mesína vyklopila potomka (kobylku, to nás musel mít Nibelung hodně rád, když máme letos dvě holky a jen jednoho kluka) nespatřena o polední pauze. Kočky taky rodily bez pomoci, obě po třech kouscích, a tím slečny končej, už spořím na veterku. Ale koťátka jsou krásná a roztomilá a vůbec, kočky nemaj chybu... Papouši většinou v odchovu, z mých sedmi nádherných pestročervených rozel zbyla doma už jen jediná a rodiče zasedli znova. Rozloučili jsme se s kanáry a rýžovníky, houby zle, když se nedaří, třeba se zadaří někomu jinému. Ještě ke koním. Odcestovala Terinka, bude se učit základům jezdectví, tak držme palce. Celkem se nám vede chov krůt, vysezené třetí a čtvrté hnízdo- s tím trochu pomohla slepice. A jinak sena, sena, sena...Vedro, déšť, vedro, déšť... No jako obvykle v létě.

ČERVEN

Tak je půlka června a napsáno nic, bída. A přitom třeba náš Gepard změnil majitele, a doufám, že to bude jen k jeho prospěchu a slečně přeju, ať jí nadělá dlouhé roky moc radosti. Dále nám zaběhl koník na jedničku, teda na dvojku, protože sice vyhrál, ale se nehrál, a to je při kurzu 12:1 fakt škoda (slabé slovo!). Ruby King je náš jen způlky, (jak říká paní Zdenka je podílový, což se mi moc líbí, jako Sonči hříbě, to je podílový welš, nebo taky podílový hafling, z obého má půlku, tak je teda poloviční, nějak se motám), vybral a prosadil si ho Míra, jelikož je skoro černý, a to jsou nejlepší koně. Ještě by mohl v dostihu plazit jazyk, to jsou taky nejleší koně, ale to už bysme chtěli asi moc... Tak a teď k papouchům. Rudohlavci jsou venku z bud z obou hnízd, vousáči zatím jen z jednoho, jedináček ve druhém hnízdě zatím zahřívá pec. Korelky v poho, tradičně vyměněn baraband, pro neschopnost, trouba, dále zrušen jeden pár andul, a konečně se chytili bourci a něco snad už odchovají.  Pes Štuclinka alias Mášena roste, ve čtyřech měsících přerostla mopse dvakrát. Nevážím jí, jelikož se váha poroučela a ta druhá váží stabilně 55kg, tu si schovávám, když potřebuju zvýšit sebevědomí. Jo, ze Sendy vypadla kobylka a Messyna se ještě čeká. Dále se snažíme odchovávat krůťátka a po počátečních několika nechtěných vraždách jsme snad už "zkušení chovatelé", prozatím. A tím končím.

KVĚTEN

To mě ten duben pěkně naštval. Snad je vybráno... Sonča plní plán na sto procent, řeklo se- hříbě k prvnímu máji, a je tady. Večer ještě koukala jako že "dejte mi týden", ale do rána se jí to nějak rozleželo a vykopla synka k sedmé ranní. Nám dala jasně najevo- nepomáhals, tak nehlaď! Kluk je poloviční hafling, čili HA-WEL, a jakožto kříženec dobře životaschopný. Asi z ní vypadl rovnou na nohy. Taky papoušci se činí, hlavně alexandři, což je potěšující. Červenou kartu dostali šedí rejžáci za vyvraždění hnízda bourků a pojedou na burzu, plaví rejžáci (možná to bylo jejich dílo, ale rejžák jako rejžák) jsou na samotce a dělají kočce Pandě televizi. Další problémisté jsou rozely, nakonec jsme od nich museli odstěhovat pár korel, protože jim vyhazovaly vajíčka a vůbec je hrozně šikanovaly. Ale mají svých 6, tak se jim muselo vyhovět. Korely se odstěhovaly do depozitu na Blatce, stejně jako před měsícem barabandi. A taky máme štěně, už tři týdny, a je to prima!!!  Nakonec je to ta na fotce vpravo, jmenuje se Mášena (Míra), Štuclinka (já), Štěně (všichni).  No téda, to jsem toho napsala, a to je teprve čtvrtýho!

DUBEN

Má být nejkrásnější měsíc  v roce. Snad by i byl. Bohužel kočinda Mandžula se velikonočních svátků nedožila, nevěřila bych, že se to může stát. 

BŘEZEN

Tak jak už to bývá, přepadla mě jarní únava. Místo aby člověk po zimě juchal, nejradši by nevylezl z kanafasu. Teda člověk Já. Příroda ne, dělá co může, aby tu zimu přeprala. Lolek oslavil čtvrtstoletí v docela slušné kondici, snad mu to dlouho vydrží. Oproti tomu náš morče Borčin se prvního jarního dne nedočkal, chudinka. Kruciš, nějak mi to dneska nejde. 

 ÚNOR

Zima pomalu končí, rodinka si už zalyžovala, vysvědčení se rozdalo a mého bojkotu, že nepodepíšu, že jsem ho shlédla, si nikdo nevšiml. Hmmm. Začly kruté mrazy, fuj, uhlí mizí (co mi to připomíná, z chýší dřevo mizí a mouky ubývááá, do sýpek se raděj už nikdo nedívááá), je to hustý, dlouho dvacku nepamatujem. Chudinka Ríšánek se v Chuchli ztratil, to jsem vyloženě nas..aná! Snad mu broučkovi nikdo neublížil...Už mám zesumarizované zvířectvo, opustili nás kakarici a papoušíčci, na jejich úkor přibyli kanáři a rejžáci. A končím, báb rýbu a zastřený mozek, jestli to teda souvisí si nejsem tak úplně jistá.

 LEDEN

Po prosinci je nás míň o Betynku. Všechno je nějak divné. Počasí se tváří, že není leden, zrovna tak jako v prosinci ignorovalo prosinec. No houby zle. Ale aby si v létě všimlo, že je léto!  Méně dramaticky než Betys nás opustila ne- dostihová Seabra alias Zebra. Odjela dělat radost novým majitelům na druhý konec republiky. Třeba se jí rozsvítí. Mně dělají radost koťata a hříbata. Nic po sobě nechceme, jenom se tak na sebe tiše díváme. Mírovi zas těší srdce krůty a krocan, jejich rozvážnost je v dnešní hektické době osvobozující. Vivat kruťáci. Jen musíme držet Judytu mimo, jinak bychom mohli prodávat čelenky z pravého peří. Než by přišla na to, že netřeba brka škubat a krček  jenom ožužlávat. Bestie.

 

Zde se nachází sumarizace zvířectva k začátku roku 2012 :

Psi - mopsi- Čufina, Alík, Beach Boy, buldočci- Judyta a Ťuťátko a od dubna Štěně!!!

Kočky - Žofina a Puntína, přistěhovavší se Lízina a její dvě holčičky Panda a Mandžula- jen do dubna...

Koně - "základní stádo" Jump, Sonja, Terís, půjčený Gepard, hf klisna Messina

               -v depozitu na Blatcích HF Silke a Sendy

               - k prodeji hřebeček welš poník Sankao Alegres alias Béďa

                -v trvalé spolupráci Lolek, Hairy Jet, Ekranar

Drůbež      - 1,5 krůta bronzová 

Papoušci         2,2 alexandr rudohlavý

                         2,2 alexandr růžový vousatý

                         1,1 papoušek meyeri.žlutotemenný

                         1,1 papoušek  nádherný - baraband

                         4.4 korela žlutohlavá,      

                         1,1 rozela pestrá červený a skořicový opalín

                          3,3 andulka.,                       

                          3,3 bourek růžový

                          1,1 amazoňan oranžovokřídlý

                          mazlíček domácí - korela Jerry

                         tři páry čínských křepelek, dva páry kanárů a jeden rýžovníků. 

Nezařazené - 1,3 králíčci, 1,0 morče- úhyn březen,  jalovice Líza, stádečko koz pod vedením kozla Meka, stádečko ovcí reprezentované ovečkou Rozárkou a nesmrtelné hejno holubů.

 

Náš nový kůň Moris je opravdu zlatý

prazdniny-4-056.jpg

Tucina třčtvrtě roční

prazdniny-4-012.jpg

 

V červnu 2012 v Praze zpíval i pro mě Springsteen, v červnu 2013 to budou Bon Jovi, jóóó.

bs.jpg

 


 

Takhle se nám kočky pochlapily...

prazdniny-1-066.jpg

 prazdniny-1-076.jpg

Ruby king první v cíli a to díky trenérce a chovatelce Gábině a jezdci Míšovi! dsc04383.jpg

  

Tohle je náš nový hlídač

(čuvač x berňák, věk 52 dní, foto doma)

f-unor-2012-008.jpg

Hodně štěstí a zdraví přišla popřát Lolkovi ke krásným pětadvacetinám jeho mami, připojujeme se!!!

lolek.jpg

 Gepard

kopie---gepard.jpg

 Terina a Béďa 

obraz0181.jpg